Zakupowe szaleństwo, czyli Czarny Piątek

W Ameryce co roku w czwarty czwartek listopada odbywa się Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day), po czym następnego dnia towarzyszy mu Czarny Piątek (Black Friday), czyli święto zakupów i szalonych obniżek. O samej historii Święta Dziękczynienia nie będę się rozpisywała, można poczytać sobie w internecie ;)) za to ciekawe jest to, że Amerykanie ten dzień traktują niezmiernie poważnie – jest to równie ważne, o ile nie ważniejsze Święto niż Boże Narodzenie.

W okolicy Święta Dziękczynienia Amerykanie mają zwykle więcej wolnego niż przy okazji Bożego Narodzenia. W USA Boże Narodzenie tj. 25 grudnia jest jedynym wolnym dniem, tj. nie ma wolnego drugiego dnia Świąt tak jak w Polsce. W Wigilię również wszyscy pracują do późnych godzin. Święto Dziękczynienia zaś zawsze odbywa się w czwartek, no więc piątki są zwykle wolne od pracy. Niektórzy świętują właściwie już od początku tygodnia. Dlatego właśnie teraz jest czas, gdy wszyscy podróżują, spotykają się z rodzinami, przygotowują obfite potrawy. Wszędzie słychać „Happy Thanksgiving!”.

O tym, że indyk jest podstawowym daniem na Święto Dziękczynienia to wiadomo. Dodatkowo tradycją jest puree ziemniaczane i sos żurawinowy. Jutro spotykamy się z naszą rodziną, ja zobowiązałam się przygotować dodatki do indyka czyli sos i sałatkę oraz coś na deser. Strona z przepisami o nazwie „Kwestia Smaku” zawsze potrafi zaskoczyć mnie czymś, co wydaje się w zakresie moich możliwości kulinarnych i oczekiwań smakowych. Dlatego za chwilę zabieram się za coś, czego już nie mogę się doczekać – Torcik Makowo-Serowy! :)

blog_usa_ameryka_torcik_makowo_serowy_swieto_dziekczynienia

Uwadze nie może umknąć dodatkowa tradycja nieodłączna od Święta Dziękczynienia, tj. Czarny Piątek. Przyznam, że dowiedziałam się o tym dopiero rok temu, po przylocie do USA i rzeczywiście zwyczaj ten wprawia w osłupienie. Mianowicie jest to jeden dzień w roku, gdy nie tylko tradycją ale wręcz obowiązkiem sklepów są obniżki cen na zakupy dokładnie tego dnia. Wokół tych obniżek tworzą się całe filozofie, tak jak np. znacznie wydłużone godziny otwarcia sklepów i ogromne, czasem nawet kilometrowe kolejki tuż przed ich otwarciem. Niektóre sklepy będą otwarte już od 6 rano w piątek, inne otwierają się jeszcze wcześniej, tj. o północy, a niektóre nawet już jutro w Gallus Detox Centers specializes in IV therapy medical detox, a safer and more effective method for how to detox from opiates substance abuse and will provide you with a customized plan to meet your individual needs. godzinach wieczornych! Cała idea oczywiście pociąga za sobą niebywały tłok na parkingach i w galeriach handlowych.

black_friday_czarny_piatek_usa_ameryka_blog

To, czy naprawdę warto wariować i czekać w kolejkach zależy od ofert poszczególnych sklepów i marketów. Niektóre promocje są publikowane kilka dni przed piątkiem, a inne są trzymane w tajemnicy do ostatniej chwili. Ale już dziś wiadomo, że gdyby ktoś chciał np. zakupić Chevroleta, to w zależności od modelu tego dnia będzie tańszy o $1000-2500 :) A tak bardziej przyziemnie, to np. w Victoria”s Secret będzie można kupić drugi biustonosz za pół ceny, a za zakupy powyżej $70 wręczony zostanie zestaw upominków. Sklepy Victoria”s Secret będą otwarte już jutro od godz. 20:00 aż to 21:30 następnego dnia :)

H&M oferuje obniżki 70%! Również słynne Old Navyokazało się bardzo hojne i ogłosiło 50% obniżki na cały asortyment! A, że ostatnio polowałam tam na sweterki i bluzy dresowe, nie wypada nie wpaść z wizytą!

Po Black Friday następuje Cyber Monday, czyli odpowiednik Czarnego Piątku w zakupach internetowych. Jednak wiele sklepów internetowych stosuje obniżki już w piątek :) Właściwie w każdym z nich można liczyć na darmową przesyłkę plus rabat na zakupy.

Być może uda mi się wybrać na małe piątkowe (dzienne!) polowanie, wtedy zdecydowanie zdam relację z tego, co udało mi się napotkać ;)

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.