Podcasty, których słucham

podcastsKilka miesięcy temu zaczęłam od słuchania jednego podcastu podczas jazdy samochodem, i od tamtej pory wpadłam jak śliwka w kompot. Nie ma dnia (ew. oprócz weekendów), żebym ich nie słuchała. Od tamtej pory, szczególnie, gdy jadę do pracy, w ogóle nie słucham muzyki. W końcu znalazłam sposób na cieszenie się czasem, który spędzam w samochodzie. Korki? Tym lepiej! Dowiem się jeszcze więcej fajnych rzeczy. Poza tym — słuchanie amerykańskich podcastów to dobry sposób na szlifowanie języka i akcentu!

 
 
Zobacz też: StartUp — Rewelacyjny podcast, który stał się hitem w Dolinie Krzemowej

Teraz subskrybuję tyle fajnych kanałów, że nie starczy mi czasu na ich słuchanie. Niektóre są bardziej startupowe, inne zagadkowe lub związane z nowościami. Jestem pewna, że z mojej listy możecie wybrać również coś dla siebie.

1. StartUp – mój numer jeden, od którego jestem uzależniona. Pisałam o nim, link znajduje się powyżej. Ostatni odcinek, o nowym finansowaniu, jakie zebrali, przesłuchałam 2 razy analizując dokładnie, co się stało.

Zresztą, recenzje, jakie mają w iTunes pokazują, że nie tylko ja za nimi szaleję. A ich opis również nie przebiera w słowach: „A series about what it’s really like to start a business.”

startup-reviews

2. APM: Marketplace Tech

Codzienne ok 5-10min. nagrania ze skrótem z wydarzeń technologicznych i internetowych z ostatnich dni. Fajne informacje z komentarzami ekspertów lub ludzi związanych z danym wydarzeniem. Idealna opcja na poranną pobudkę :)

3. Crunch Report

Podobne informacje co w Marketplace Tech, z tym że jeszcze krótsze i prowadzone przez gwiazdę video TechCruncha — Sarę Lane. Dziewczyna rewelacyjnie interpretuje wszystko to, o czym mówi. Podcasty są w formie video, więc można „słuchać” ich na dwa sposoby. Dzięki obu podcastom można być pewnym, że wie się wszystko, co jest aktualnie na językach w temacie technologii i internetu.

4. Startup School Radio

To jest wisienka na torcie! Są to rozmowy partnera z Y Combinator — jednego z najbardziej prestiżowych akceleratorów startupowych — z założycielami startupów, które przez ten akcelerator przechodziły. Poruszane są kwestie tego, jak zaczęły, co poszło dobrze, co poszło nie tak, jak ich firmy rosły. Sporo nawiązań do samej Doliny Krzemowej. Pokazywany jest insight podobny do tego, jaki obnaża StartUp, ale jedynie w formie ok 30-minutowej do 1-godzinnej rozmowy na żywo. Fajne uzupełnienie do StartUp-u.

5. ProBlogger Podcast

Ha! Darren Rowse to magik w temacie prowadzenia blogów. Opowiada (a także pisze!) o tym, jak blogować, co robić, czego nie robić, jak co działa itd. Wydawałoby się, że o blogowaniu można napisać najwyżej parę rozdziałów w jednej książce. On porusza wszystko, do szpiku kości. Prowadzi 2 blogi, jeden o fotografii, drugi o sztuce blogowania. Do tego nagrywa podcasty, periscope’y, robi konkursy, sprzedaje poradniki itd. itp. Mistrz. Tylko trochę za bardzo uspokajający ma głos :P

6. TED Radio Hour

TED-a zamy wszyscy. Nie wszyscy jednak, tak jak ja, mamy czas lub pamiętamy, by go oglądać. TED Radio Hour ma świetny format, bo każda audycja poruszając dany temat zbiera informacje z różnych wystąpień, a wnioski podaje na talerzu. Jest też wersja video TED-a, z poszczególnymi wystąpieniami — TEDTalks (video)

7. Reply All

Znów produkcja Gimlet Media, tej samej grupy co tworzy StartUp. Reply All wydawane jest raz w tygodniu, w czwartki. Tu za każdym razem prowadzący analizują jakiś przypadek, który w mniejszym lub większym stopniu powiązany jest z internetem. Czy to efekty uboczne anonimowej apki do wrzucania publicznych postów na terenie szkolnych kampusów, czy perypetie rodziny, która przez internet zgłosiła oddanie psa do schroniska z powodu błędnej diagnozy i wyceny ratowania zwierzaka… Za każdym razem w ciekawy, narracyjny sposób. Uwielbiam śmiech jednego z prowadzących, PJ Vogt. Facet sprawia, że dzień jest piękniejszy!

8. Radiolab

Popularny amerykański podcast, w którym poruszane są tematy wszelkiej maści. Fajnie zredagowane, wysokiej jakości nagrania. Mówią o sobie tak: „In the Radiolab world, information sounds like music and science and culture collide”.

9. MashTalk

Piątkowa perełka! Ok 1-godzinne talk show, w którym prowadzący z dużą analizą komentują kilka tematów związanych z nowymi technologiami. Czasem analizują takie pierdoły jak ukryte funkcje Snapchata, a czasem recenzują jakiś nowy gadżet jak np. iPad Pro. Przyjemne audycje, które nie wymagają tak dużego skupienia.

10. Inne fajne podcasty warte sprawdzenia: The Vergecast, Ctrl-Walt-Delete, Upvoted by Reddit, This American Life

Znacie podcasty z tej listy? A może słuchacie innych? Jeśli macie inne audycje godne polecenia, wrzucajcie w komentarzach!

Podobne Posty