Wydawałoby się, że Amerykanie mają wszystko wymyślone, że dokładnie wiedzą, w którym kierunku chcą iść, a system wzajemnego wspierania się jest tutaj tak rozwinięty, że praktycznie każdy może liczyć na realną pomoc na każdym kroku. Okazuje się, że w rzeczywistości wcale tak nie jest. Jedną z płaszczyzn, która kuleje pod tym kątem, to kariera weteranów wojskowych. Często są to młodzi ludzie, którzy poszli do wojska tuż po szkole średniej lub po studiach i po 5-10 latach decydują się zakończyć służbę.

Od kilku miesięcy pracujemy ze startupem, którego misja zarówno mi jak i Kubie bardzo imponuje. Jest to projekt, nad którym nie myślałam, że kiedykolwiek będę miała szansę pracować i mieć cokolwiek z tym tematem wspólnego!

https://www.facebook.com/shiftdotorg/videos/10112047414855874/

 

Shift to startup pomagający żołnierzom, którzy wkrótce mają zamiar zakończyć służbę wojskową, w dostaniu zatrudnienia w szybko rozwijających się firmach technologicznych w USA. Dotyczy to zarówno armii lądowej, morskiej jak i lotniczej. Shift składa się już z kilkunastu osób i większość z nich, na czele z założycielem Mikiem Slagh, to również byli wojskowi czyli weterani. Startup ten powstał właśnie dlatego, że wojskowi tak naprawdę nie mają zielonego pojęcia jak znaleźć zatrudnienie i co dalej ze sobą zrobić. Jednym słowem – nie mają pojęcia o tym, jakie są ich możliwości. Nie orientują się nawet w rynku pracy i w wahlarzu potencjalnych stanowisk. Są to zazwyczaj bardzo inteligentni i wykształceni ludzie z dużym doświadczeniem, a ponieważ spędzili całe zawodowe życie w wojsku, to o swoich umiejętnościach mówią wręcz innym językiem, niezrozumiałym dla rekruterów czy managerów. Skutkuje to tym, że ich aplikacja o pracę jest zwyczajnie odkładana na bok.

Organizacje non-profit wkółko kierują ich na stanowiska rządowe, podpowiadają zatrudnienie się w ochronie czy administracji, co jak wiadomo nie do końca wykorzystuje umiejętności tychże osób. 

https://www.facebook.com/shiftdotorg/videos/10101252623883611/

 

Co prawda, amerykańscy wojskowi mają możliwość skorzystania z programu rządowego, który pozwala im na to, żeby trzy ostatnie miesiące ich służby wojskowej mogli spędzić na stażu w dowolnej firmie amerykańskiej i wciąż otrzymywali wojskową pensję. Jest to taki właśnie program pomostowy, który ma na celu ułatwić przejście ze służby wojskowej do życia cywilnego, dając byłym wojskowym możliwość wypróbowania jakiejś nowej roli.

Okazuje się, że po pierwsze – większość wojskowych nie ma pojęcia o istnieniu tego programu, a po drugie – nawet jeśli jest to finansowa pomoc, to oni i tak nie wiedzą jak z niej korzystać. I właśnie tutaj wchodzi Shift, który wykorzystuje doskonale potencjał tego programu i ich głównym zadaniem jest to, żeby dobrze połączyć danego kandydata z odpowiednią rolą, która jest otwarta w danej firmie.

Shift zawiera partnerstwa z różnymi firmami technologicznymi, poczynając od odpowiedzialnych ról w siedzibie Ubera, a także w innych firmach w San Francisco, takich jak Affirm – założona przez współzałożyciela PayPala, Okta i innych. O wielu ciekawych brandach będzie słychać niedługo.

Shift dokładnie analizuje doświadczenie danego kandydata czy kandydatki i równie dokładnie analizuje otwarte pozycje w firmach, z którymi zawierają partnerstwa. Przygotowuje takiego kandydata do rozmowy kwalifikacyjnej oraz tłumaczy doświadczenie żołnierza na taki język, który dana firma zrozumie, powodując, że rekruterzy wręcz ekscytują się tym kandydatem!

Startup jest na bardzo wczesnym etapie, pracownicy na razie jeszcze robią wiele rzeczy ręcznie, ale pracują nad automatyzacją większości z tych procesów – budują algorytmy, które szybko i automatycznie dobiorą danego kandydata do oferty pracy.

Program ruszył we wrześniu, my zaczęliśmy współpracę już latem zeszłego roku. Skupiamy się na opowiadaniu historii członków wojska, którzy naprawdę zmieniają swoje życie biorąc udział w tym programie. Wielu z nich swoje doświadczenie wojskowe zbierało w miejscach, które wyglądały kompletnie inaczej niż San Francisco, czyli na jednostkach wojskowych w odludnionych miejscowościach, po środku niczego. Jednak decydują się na zmianę swojego życia i zaczynają wszystko na nowo w San Francisco, Waszyngtonie czy San Diego. Gdy dostają ofertę pracy, ściągają swoją rodzinę.

Naszym zadaniem jest opowiedzenie tych historii poprzez film, pokazując jednocześnie jak działa ten program od wewnątrz – jakie przynosi korzyści dla danej firmy, jak czują się stażyści w swojej roli. Część z tych produkcji możecie obejrzeć w tym wpisie, a w ten weekend lecimy do Waszyngtonu na zdjęcia w Uberze i w centrum miasta.

https://www.facebook.com/shiftdotorg/videos/10112208159756804/

 

Jestem wciąż pod wrażeniem tej misji i niezwykle cieszy mnie, że mam okazję przy niej pracować. Jest to dla mnie tym bardziej zaskakujące, gdyż w USA jestem stosunkowo krótko bo nieco ponad 5 lat, a od ok. pół roku zajmuję się tematem wokół wojska. Mamy cotygodniowe spotkania, na których rozmawiamy o tym, jak jeszcze bardziej usprawniać program i docierać z nim do jak największej ilości żołnierzy. Uczestniczę w wydarzeniach, tak jak zjazd obecnych lub przyszłych admirałów armii morskich z całego świata, którzy chcą zrozumieć jak robi się startupy w Dolinie i na czym polega program Shift.

https://www.facebook.com/shiftdotorg/videos/526477324353825/

 

Naprawdę cieszą mnie historie tych ludzi, bo widać, że niezwykle cieszy ich uczestnictwo w tym programie i jest to dla nich ogromna zmiana w życiu. Pierwsze staże już przerodziły się w pełnoetatowe pozycje, a z każdym takim filmem ilość aplikacj rośnie o 1000 procent.

Tutaj możecie posłuchać podcastu jak Mike Slagh – CEO Shift, pitchuje firmę przed inwestorami w podcastcie The Pitch by Gimlet Media. Jest to bardzo ciekawe tło do tego czym firma jest i jak zaczynała.

 

Zapraszam Was do obejrzenia wszystkich dotychczasowych filmów, które stworzyliśmy. Teraz przed nami nieco większa produkcja, w tym materiał z siedziby Ubera w Waszyngtonie.


P.S! Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście to koniecznie dołączcie do naszej super aktywnej i prężnej grupy Tajniki Ameryki na Facebooku!

Podobne Posty