Co jest potrzebne przy sprzedaży lub zakupie używanego samochodu w USA? Jak zarejestrować samochód w Kalifornii?

Rejestracja samochodu… konieczność, którą trzeba wykonać, ale czasem nie wiadomo od której strony się zabrać. Dla mnie to zawsze była czarna magia. W Polsce jakoś mnie ten zaszczyt omijał, i przyszła pora na Amerykę :) Gdy rejestrowaliśmy pierwszy samochód Kuba pojechał sam do DMV – urzędu, w którym załatwia się rejestracje samochodowe oraz prawo jazdy. Po drodze zorientował się, że miał ze sobą tylko polski dowód. Był pewien, że nie uda mu się zarejestrować auta, ale w końcu jesteśmy w Ameryce! Pani nie poprosiła go o żaden dokument. ŻA – DEN. Zarejestrowali, zaznaczyli, że to był prezent otrzymany od znajomego, $30 za rejestrację i po bólu.

ameryka_usa_blog_rejestracja_samochodu_w_ameryce_dmv-111

Przyszła pora na kolejną rejestrację. Opiszę ją za chwilę krok po kroku.

Kupno / Sprzedaż Samochodu

– Certificate of Title

ameryka_usa_blog_rejestracja_samochodu_w_ameryce_dmv- Przede wszystkim przy zakupie używanego auta potrzebny jest tzw. Certificate of Title. Certyfikat taki nowy właściciel dostaje od DMV przy rejestracji i powinien go zachować aż do czasu sprzedaży. Tak więc jeśli kupujemy używany samochód, to właściciel powinien przedstawić certyfikat z własnym nazwiskiem, następnie na dole podpisać się pod stwierdzeniem, że zrzeka się samochodu i go przekazać nowemu właścicielowi. Jeśli samochód jest młodszy niż 10 lat, powinien też wypełnić pole z przebiegiem mil. Z tyłu jest miejsce na dane nowego właściciela oraz cenę zakupu, które można wypełnić na miejscu lub później, przed zgłoszeniem do rejestracji. To właśnie te dane stwierdzają o tym, na kogo samochód będzie przerejestrowywany.

– Bill of Sale

Czyli rachunek sprzedażowy. Można podpisywać, ale nie jest to konieczne. Kalifornia nie wymaga bill of sale, choć zaleca dla zachowania rekordu. Tutaj jest więcej informacji o tym, w jakich wypadkach najlepiej to posiadać, a wygląda tak.

– Smog Check

Smog check to test emisji spalin. W Kalifornii jest wymagany do nowej rejestracji w przypadku samochodów starszych niż 4 lata i musi być wykonany w ciągu ostatnich 90 dni. Stary właściciel nie ma obowiązku przedstawiania świeżego testu nowemu właścicielowi. To obowiązkiem nowego właściciela będzie dostarczenie zaświadczenia ze zdania testu do urzędu.

Podsumowując, przy zakupie samochodu niezbędny jest jeden dokument – oryginał Certificate of Title z DMV, na którym stary właściciel przekazuje samochód nowemu. Całość można załatwić w kilka minut na parkingu supermarketu. I tak to się zwykle odbywa.

Rejestracja samochodu w Kalifornii

Każdy stan może mieć nieco inne zasady lub wymogi rejestracji. W Kalifornii okazuje się to być bardzo proste.
Najpierw należy znaleźć najbliższy oddział DMV. Na rejestrację warto umówić się telefonicznie lub przez internet, bo w innym wypadku może czekać nas ok 3-godzinna kolejka.

ameryka_usa_blog_rejestracja_samochodu_w_ameryce_dmv-108

ameryka_usa_blog_rejestracja_samochodu_w_ameryce_dmv-100

Na stronie DMV napisane jest, że samochód należy przerejestrować w ciągu 10 dni od zakupu, ale w rzeczywistości nikt nie zwraca na to uwagi.
Po wejściu do urzędu trzeba stanąć w kolejce po numerek wydawany przez urzędnika. Zwykle są 2 kolejki – jedna dla tych bez umówionego spotkania, a druga – krótsza lub pusta – dla tych z umówionym spotkaniem. Ja miałam umówione, ale oczywiście nikt tego nie sprawdzał. Powiedziałam, że chodzi o nową rejestrację, dostałam numerek, miałam usiąść i poczekać na wywołanie do odpowiedniego okienka.

ameryka_usa_blog_rejestracja_samochodu_w_ameryce_dmv-109

ameryka_usa_blog_rejestracja_samochodu_w_ameryce_dmv-110

ameryka_usa_blog_rejestracja_samochodu_w_ameryce_dmv-101

Ledwo usiadłam, już zostałam zawołana ;) Przygotowany miałam Certificate of Title oraz na wszelki wypadek aktualne ubezpieczenie, dowody osobiste paszporty i co nie tylko. Pan poprosił mnie o wypełniony certyfikat, następnie podał formularz do wypełnienia, na którym należało znów wypełnić dane nowego właściciela oraz pobrał opłatę $30. Dodatkowo płaci się podatek od kwoty zakupu samochodu. Jeśli wpisze się, że to był prezent (nieważne od kogo), podatku nie ma. Niestety zapomnieliśmy o smog test, więc okazało się, że muszę go wykonać i mogę wrócić za chwilę lub innego dnia, by dokończyć rejestrację. Nie potrzebne za to było w ogóle ubezpieczenie, ani dowód mojej tożsamości. W rzeczywistości mogłabym zarejestrować samochód na kogokolwiek, mieszkającego gdziekolwiek, obym tylko wróciła z nowym formularzem podpisanym przez właściciela.

No więc pojechałam wykonać ten smog test. Domyślałam się, że to jakaś szybka sprawa. W Kalifornii jest mnóstwo miejsc, gdzie można to zrobić, tak więc wyszukałam na mapie gdzie jest najbliższy zakład i tam się zgłosiłam. Zapłaciłam ok $70, co chyba jest dosyć wysoką ceną, ale pewnie takie są uroki zakładów położonych najbliżej urzędu. Dlatego warto zrobić ten test wcześniej.

ameryka_usa_blog_rejestracja_samochodu_w_ameryce_dmv-106

ameryka_usa_blog_rejestracja_samochodu_w_ameryce_dmv-102

ameryka_usa_blog_rejestracja_samochodu_w_ameryce_dmv-103

ameryka_usa_blog_rejestracja_samochodu_w_ameryce_dmv-104

ameryka_usa_blog_rejestracja_samochodu_w_ameryce_dmv-105

Do DMV wróciłam z wypełnionym formularzem i świeżutkim wynikiem testu. Podeszłam do tego samego Pana bez kolejki. Wszystko zostało podpite, dostałam tymczasowe potwierdzenie rejestracji i w ciągu ok 10 dni przyjdzie nowy certyfikat pocztą. Numery rejestracyjne się nie zmieniają.

Podsumowując, w przypadku samochodu starszego niż 4 lata, potrzebny jest wypełniony i podpisany przez nowego właściciela lub właścicieli certyfikat oraz dowód testu emisji spalin. Jeśli samochód jest młodszy niż 4 lata, wystarczy sam certyfikat. Całość trwa 10 minut, jeśli ma się przygotowane wspominane dokumenty i umówione spotkanie.

A to kolejna fura spotkana po drodze ;)

ameryka_usa_blog_rejestracja_samochodu_w_ameryce_dmv-107

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.